Wpływ społeczny a przestrzeń

W punktu widzenia oddziaływania ludzi na siebie otaczającą nas przestrzeń możemy podzielić na trzy kategorie. Będziemy więc tu mówić o przestrzeni stałej, półstałej oraz swobodnej. Ta pierwsza ograniczona jest stałymi barierami, jak ściany, przymocowane na stałe meble etc. Przestrzeń półstałą określają natomiast przesuwalne elementy otoczenia, jak stoły i krzesła. Można ją dostosowywać do swoich potrzeb. Przestrzeń swobodna to z kolei bąbel otaczający każdego człowieka składający się z opisanych przez E.T. Halla warstw (stref: publicznej, społecznej, osobistej i intymnej).

Wpływ zorganizowania przestrzeni stałej i półstałej na człowieka jest często niedoceniany. Wyobraź sobie, że samą tylko zmianą układu krzeseł przy stole możesz sprawić, że Twój rozmówca poczuje się swobodnie lub niepewnie. Przeprowadzając ważne rozmowy i negocjacje warto zadbać, w miarę możliwości, by toczyły się one na znanej Ci przestrzeni. Własne boisko daje dużą przewagę.

W związku z tym, że zwykle nie możemy wpłynąć na kształt przestrzeni stałej, warto zwrócić uwagę na to, w jaki sposób możemy dostosować do własnych potrzeb przestrzeń półstałą. Czy kiedykolwiek miałeś/-aś wątpliwości gdzie przy stole posadzić znajomego, współpracownika lub randkę? Jeśli tak, czytaj dalej.

Jeśli dysponujesz stołem prostokątnym i…

1. …chcesz porozmawiać, to zajmijcie miejsca naprzeciwko siebie, przy dłuższych bokach.

2. …chcesz efektywnie współpracować, to zajmij miejsce obok partnera przy jednym z dłuższych boków.

Jeśli zamierzacie usiąść przy stole kwadratowym i…

1. …chcecie porozmawiać lub nawiązać współpracę, to zajmijcie miejsca przy sąsiadujących bokach.

2. …chcecie zjeść obiad lub kolację w restauracji, to zajmijcie miejsca naprzeciwko siebie.

Odrębnymi zasadami rządzą się bary i nocne kluby. Tam, jeśli spotykasz się z przyjacielem lub przyjaciółką, to zajmijcie miejsca przy sąsiadujących bokach. Jeśli przyjacielem jest osoba płci przeciwnej zajmowanie miejsc na przeciwko siebie nadaje spotkaniu charakteru randkowego.

Przestrzeń swobodna zawiera w sobie 4 sfery:

1. intymną (do 45 cm od ciała)

2. osobistą (0,45 – 1,2 metra)

3. Społeczną (1,2 – 3,6 metra)

4. Publiczną (powyżej 3,6 metra)

Rzeczywiste odległości są różne u każdego człowieka oraz zmienne kulturowo. Jednostki z ciepłych, południowych krajów o gęstym zaludnieniu mają mniejszy promień sfer, co oznacza, że czują się komfortowo stając bliżej rozmówcy niż osoby z północnych, rzadziej zaludnionych państw.

Kiedy ktoś do tego nieuprawniony wkracza w Twoją przestrzeń osobistą lub intymną czujesz się nieswojo, czujesz zagrożenie. By zmniejszyć ten dyskomfort w zatłoczonych miejscach, jak autobusy, tramwaje czy kolejki, tworzysz barierę z ramion, przyjmując pozycję zamkniętą, a nawet odgradzając się od innych torebką, teczką czy notatnikiem.

Zbyt wielkie zagęszczenie ludzi oraz przekraczanie przez nich kolejnych stref przestrzennych skutkuje poczuciem stresu i większą agresywnością. Od osoby zdenerwowanej należy więc trzymać się z daleka. Dosłownie. Z drugiej strony, świadome przekraczanie bezpiecznych granic u rozmówcy może świadczyć o pewności siebie (lub zainteresowaniu seksualnym). Jeśli więc chcesz przejąć inicjatywę, zdominować rozmówcę lub narzucić swoje zdanie, to podejdź do niego  na tyle blisko by naruszyć jego strefę intymną i patrząc mu prosto w oczy powiedzieć spokojnym głosem czego oczekujesz.

Musisz uważać by jednak Twoje zachowanie nie zostało odczytane jako agresja, groźba lub forma molestowania seksualnego. Jeśli osoba, na którą zastosowałeś tę sztuczkę jest uległa, nie tylko uzyskałeś swój cel, ale i wywołałeś w nim poczucie respektu. Technika ta jest przydatna w kontaktach biznesowych. Skuteczna jednak tylko pod warunkiem trafnej oceny partnera jako osoby uległej.

 

Reklamy
  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: