Być wpływowym…

Na tym skrawku wirtualnej przestrzeni umieszczane będą ciekawostki, wskazówki, doświadczenia i badania naukowe, którym wspólnym mianownikiem jest potencjał wpływu, oddziaływania na innych. Mówiąc ściślej, pod tym adresem znajdują się informacje dotyczące wpływu, kontroli, manipulacji i oddziaływaniu na bliźniego.

Wiedza, jaką będę tu przelewał, ma swoje źródła w wielu dziedzinach. Kilka zdan socjologicznego bełkotu, kilka przykładów wykorzystywania socjotechnik, sporo ciekawostek z okolic psychologii, zarówno społecznej, jak i poznawczej, jeszcze więcej doświadczeń związanych z programowaniem neurolingwistycznym (NLP) i coachingiem i kognitywistyką. Nie będę stronił również od odkryć semiotyków, analityków dyskursu, socjolingwistyków, komunikologów oraz filozofów.

W swojej motywacji, wymuszającej kanalizowanie takich treści w jeden zbiór, chciałbym stworzyć swego rodzaju mapę myśli, pamięciowy pałac, w którym gromadzę napotkane informacje, by za pomocą tagów, powiązać je w łatwo penetrowalną sieć. Być może, kiedyś w przyszłości, komplet tych wpisów pozwoli jednostce stać się mentalnym iluzjonistą na miarę Sherlocka Holmesa, Mentalisty, Piotra Tymochowicza lub mojej mamy. 😉

Wspomniany wyżej autorytet (mój), kojarzony wcześniej z Lepperem, a obecnie z Januszem Palikotem powiedział kiedyś (w filmie Marcela Łozińskiego „jak to się robi”):

aby być skutecznym, nie można nie być cynicznym

Cytując Likerta – raczej się [z tym] zgadzam. Będąc także pod wpływem Nietzschego i Machiavellego sądzę, że najważniejsza jest skuteczność. Nie jest to jednak amoralne postrzeganie świata. Nie do końca. Opiszę swoje przekonania w przyszłości, w temacie poświęconym etyce i manipulacji.

Reklamy
  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: